Suya Ulaşım

31.05.2018 Suya Ulaşım

Su tüm canlılar için çok önemlidir. Gölgede dinlenirken bile su kaybederiz. Hareket halindeyseniz veya çok sıcak bir ortamdaysanız vücudunuzun su kaybetme oranı artacaktır. Dolayısıyla zor bir durumda temiz su bulmanız çok önemlidir. Bu tür koşullarda yağmur suyu biriktirebilir, çiğ’den yararlanabilir, su kuyusu kazabilir, kaktüsten su elde edebilir, bitki köklerinden yararlanabilirsiniz. Veya en kolayı, bir akarsu kaynağı bulabilirsiniz.

Su kaynaklarına ulaşmak içinse hayvan izlerinin en yoğun olduğu yönde ilerlerseniz bir su kaynağına ulaşmanız muhtemeldir. Yeşil ağaçların bulunduğu yerler ve karıncaların yoğun olarak görülebildiği yerlerde su bulma ihtimaliniz yüksektir. Suyu bulunduğunuz coğrafyadaki çukur yerleri araştırarak da bulabilirsiniz.

Doğada bulduğunuz sular her zaman temiz olmayabilir. Ancak berrak ve tadı düzgün olan doğal kaynak sularının temizliğinden emin olabilirsiniz.

Suyun temiz olduğunu anlamak için önce rengine daha sonra tadına bakılmalıdır. Eğer su berrak değilse, bir kapta dinlendirerek ya da dokuması sık ve temiz bir tişörtünüzle süzebilirsiniz. Sazlık, kamış, sinek gibi öğelerin bol bulunduğu sular büyük ihtimalle içilecek kadar temiz değildir. Unutmayalım ki durgun suların mikrop ya da bakteri barındırma olasılığı çok yüksektir.

Eğer hareket halindeyseniz bir su bulduktan ne kadar sonra su bulacağınız şüphelidir. Dolayısıyla bulduğunuz kaynaktan içtiğiniz sudan sizi uzun bir süre idare edecek kadar suyu da yanınıza almalısınız.

Su taşımanın çeşitli yolları vardır. En ideali ise mataralarla steril bir taşıma sağlamaktır. Eğer elinizde bu malzemeler yoksa, ağaç dalarının içini oyarak kap elde edebilirsiniz. Veya yanınızda olan yağmurluk veya naylonlardan su torbası yapabilirsiniz.

Yağmur Suyu Biriktirme Yağmur suyu saf olduğundan, daha kullanışlıdır çünkü kaynatma, arıtma vs. işlemler uygulamanıza gerek yoktur. Yağmur suyu biriktirmek için su geçirmez bir örtü veya naylon parça kullanmalısınız. Öncelikle bir çukur kazıp tam ortasına su kabınızı yerleştirin. Yağmur suyunu toplamakta kullanacağınız örtünün dört tarafındaki kazıklar veya taşlar örtüyü gergin tutar. Örtünün ortasına kabınızla aynı doğrultuda olacak şekilde bir taş koyun. Taşın seviyesi kabınızın üzerinde bulunmalıdır ki su ortada toplanmak yerine kabınıza aksın.

Bu çukura ayrıca yeşil bitkiler veya yapraklar koymanız, eğer suyu almaya gündüz vakti gelecekseniz naylonun altının nemli kalmasına yardımcı olacak ve buharlaşmayı azaltacaktır.